اطفال

شروع رویش دندانهای شیری

شروع رویش دندان های شیری معمولا از 6 ماهگی می باشد. از حدود6 سالگی افتادن دندان های شیری آغاز می شود و بین 12 تا 13 سالگی ادامه می یابد. توجه داشته باشید که این ارقام تنها یک میانگین هستند و ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد. هم زمان با رویش اولین دندان می توان از مشاوره دندانپزشک کودکان بهره مند گردید. تعداد دندان های شیری 20 عدد و تعداد دندان های دائمی 32 عدد می باشد. توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین دندان های هر شخص یعنی اولین کرسی دائمی در پشت آخرین کرسی شیری و بدون لق شدن و افتادن هر گونه دندانی رویش پیدا می کند. این دندان حدودا در سن 6 سالگی رویش می یابد. آن را با دندان شیری اشتباه نکنید.

روشهای پیشگیری

فلورایدتراپی: باعث افزایش استحکام مینای دندان می گردد. فلوراید از طریق آب آشامیدنی، خمیر دندان، دهانشویه، ژل و وارنیش در دسترس قرار می گیرد. ژل و وارنیش توسط دندانپزشک در فواصل زمانی 3 تا 6 ماه، بنا به تشخیص دندانپزشک، به کودک توصیه می گردد.

پس از درمان با توجه به ماده مصرفی توصیه های پزشک را اجرا نمایید.

فیشورسیلنت: شیارهای عمیق دندان های دایمی می توانند محل مناسبی برای تجمع ذرات غذایی میکروبی و ایجاد پوسیدگی باشند. برای جلوگیری از این امرمی توان شیارهای عمیق را با مواد مخصوص پوشاند تا از ورود میکروب های پوسیدگی زا و ذرات مواد غذایی جلوگیری شود

روش های درمانی و مراقبت های لازم

در صورت احساس درد، به هیچ عنوان مراجعه به دندانپزشک را به تاخیرنیندازید، زیرا ممکن است موجب ایجاد عفونت گردد. دندانپزشک بعد از برداشت بافت پوسیده، حفره ایجاد شده را با مواد بخصوص(آمالگام یا کامپوزیت)ترمیم می کند. در بعضی از مواردی که وسعت پوسیدگی و شدت تخریب بافت دندان به حدی باشد که امکان ترمیم مناسب وجود نداشته باشد، جهت درمان دندان از روکش فلزی استفاده می شود. در مواردی که دندان غیر قابل نگهداری و ترمیم باشد، دندان از دهان خارج می گردد.

مراقبت های لازم پس از رویش دندان ها

هم زمان با رویش اولین دندان به والدین توصیه می گردد که دندان ها با گاز استریل مرطوب تمیز گردد. استفاده از مسواک مربوط به هر گروه سنی نیز توصیه می گردد. مسواک زدن باید روزی 2 بار(صبح و شب قبل از خواب)هر بار به مدت 3 تا 4 دقیقه انجام شود و جهت تمیز کردن سطوح بین دندانی از نخ دندان استفاده گردد.

مهمترین نکته در حفظ سلامت دندان ها رعایت اصول تغذیه سالم است.

سعی کنید از مصرف نوشابه، شیرکاکائو، لواشک و موادی که به نوعی به سطح دندان می چسبند، اجتناب کنید. مصرف بیش از حد شیرینی جات ومواد قندی نیز توصیه نمی گردد.

دلایل اهمیت سلامت و درمان دندان های شیری

  • ظاهر زیبای کودک
  • کمک به تغذیه و رشد مناسب
  • ادای صحیح کلمات
  • رشد مناسب فکین
  • حفظ فضا و هدایت رویش دندان های دائمی

دانلود بروشور اطفال

 

دانلود بروشور اطفال