سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها

دندان‌ها به مرور زمان وبا گذشت سن دچار تغییر رنگ می‌شوند.این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا وعاج صورت می‌گیرد به این معنی که تخلخل مینا به مرور کم می‌شود وشفافیت خود را از دست می‌دهد.دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی غذاها باکتری‌ها وتنباکو دچار تغییر رنگ شوند.از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به سور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شودهمواره سفید کردن دندانها مورد درخواست مردم بوده است.رنگ طبيعي دندان هاي افراد مختلف، با هم تفاوت دارد. اگر از رنگ دندان خود راضي نيستيد، نخست سعي کنيد به خاطر بياوريد که آيا دندان هاي شما از ابتدا (زماني که به ياد مي آوريد) همين رنگي بوده است يا اين که بعد ها به مرور رنگ آن تغيير کرده.

ادامه مطلب ...

روش های درمان دندان آسیب دیده

ضربه به دندان ها بسيار شايع است و به طور متوسط سالانه 22 هزار مورد در کودکان رخ مي دهد. گفته مي شود يک سوم کودکان زير 7 سال، حداقل يک بار دچار چنين ضربه هايي شده اند. بيشتر اين صدمه ها هم در دندان هاي جلويي بالا اتفاق مي افتد. به دليل همين شيوع زياد، دانستن کمک هاي اوليه مناسب در اين شرايط لازم است. اين ضربه ها در هر سني براي کودکان رخ مي دهد. در 2-1 سالگي ضربه به دندان هاي جلو، بيشتر به علت افتادن کودک است. در اين سن، کودک تازه در حال ياد گرفتن راه رفتن است و احتمال زمين خوردن او در خانه زياد است. در سنين پيش از دبستان (6-2 سالگي)، اين حوادث اغلب به دليل بي دقتي و زمين خوردن هنگام بازي در خانه است. اما بيشتر در سنين 12-7 سالگي اين اتفاق مي افتد و علت اصلي آن انجام فعاليت هاي ورزشي، به خصوص فوتبال و بسکتبال و زد و خورد با همسالان در بيرون خانه است.

ادامه مطلب ...

زیبایی دندان

 زیبایی دندان
در جوامع امروزی زیبایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از بزرگترین دارایی هایی که یک فرد میتواند داشته باشد لبخندی است که دندان های زیبا و طبیعی را هدیه می دهد. در جامعه ای که به زیبایی اهمیت داده میشود. افراد برای سرمایه گذاری جهت بهبود دندان ها و در نتیجه ظاهر خود آمادگی دارند برای رسیدن به اهداف زیبایی در دندان ها، نیازمند درمان های گسترده وپیچیده نیستیم و بعضی مواقع با یک درمان معمولی مثل سفید کردن و یا چسباندن پوشش های سرامیکی ( لامینیت ونیر ) به نتیجه دلخواه میرسیم. بنابر این با اعمال تغییرات حداقل، در دندان ها با استفاده از ونیر، زیبایی کلی صورت را می توان بصورت شگفت انگیزی افزایش داد.

ادامه مطلب ...

دندان هیچ کس به طور کامل سفید نیست

واقعیت این است که دندان هیچ کس به طور کامل سفید نیست، و دندان کاملا سفید به هیچ وجه طبیعی به نظر نمی رسد. دندان های افراد به طور طبیعی و بدون آنکه دچار تغییر رنگ های محیطی شده باشند، ممکن است با سایه ها و ته رنگ های گوناگونی از زرد، قهوه ای، خاکستری و قرمز تغییر کند. به عبارتی رنگ دندان ها ممکن است ترکیبی از سفید و ته رنگ های ذکر شده باشد.
در ادامه راه حل هایی کلیدی و کوچک معرفی می شوند که به کمک آن ها می توانید دندان هایی سفید تر داشته باشید:

ادامه مطلب ...

دندان شیری

دندان شیری
تعداد دندانهای شيری در کل بيست عدد ميباشد که از سن ۶ - ۸ ماهگی شروع به رويش کرده و تا سن حداکثر ۳ سالگی رويش آنها تکميل ميگردد. افتادن دندانهای شيری از سن ۶ -۷ سالگی شروع شده و تا سن ۱۲ سالگی بايد کليه دندانهای شيری افتاده و دندانهای دائمی جايگزين آنها گردد.
۴ دندان دائمی آسيای اول در سن ۶ سالگی در دهان رويش پیدا ميکند بدون اينکه دندان شيری به جای آن بيفتد . يعنی در سن ۷ سالگی بچه بايد ۲۴ تا دندان در دهانش باشد .
۴ دندان دائمی ديگر که همان دندانهای آسيای دوم ميباشد هم در سن ۱۲ سالگی در دهان رويش پيدا ميکنند و اين دندانها هم جايگزين دندان شيری نيست بلکه مستقلا رويش پيدا ميکنند .

ادامه مطلب ...

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی
ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم می باشد كه در استخوان فك قرار می گیرد و ریشه دندان را شبیه سازی می كند. ایمپلنت بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته شما می باشد. از این قطعه بعنوان پایه ای جهت قراردادن یك یا چند واحد پروتز ثابت و یا پروتز متحرك استفاده می شود.

ایمپلنت دندانی چه مزایایی نسبت به پروتز های ثابت و متحرك عادی دارند؟

در درمان ایمپلنت مانند جایگزین كردن یك یاچند دندان بوسیله پروتز ثابت (بریج) نیاز به تراشیدن دندان های مجاور و سالم نیست. مانند پروتزهای متحرك دارای قلابها و گیره های فلزی نیست و تجمع غذایی اطراف این قلابها و زیر اسكلت پروتز متحرك را نخواهید داشت.

ادامه مطلب ...

ده خوراکی مفید برای دندانها

  • كرفس

خوردن كرفس اولا باعث افزايش ترشح بزاق مي شود كه مي دانيم بزاق خاصيت ضد پوسيدگي و محافظت از دندان ها را دارد. دوما جويدن زياد كرفس باعث ماساژ لثه مي شود و به صورت مكانيكي، به تميز كردن سطوح دندان ها كمك مي كند.

  • پنير
پنير با كربوهيدرات پايين و كلسيم و فسفات زياد، PH محيط دهان را متعادل مي كند و از خورده شدن مینای دندان به وسیله اسیدهای ناشی از تجزیه خوراکی ها جلوگیری می كند و روي ميناي دندان خاصيت بازسازي و محافظت كننده دارد. خوردن يك تكه پني، بلافاصله پس از مصرف خوراكي هاي حاوي مواد قندي، مي تواند در پيشگيري از پوسيدگي دندان ها مفيد باشد. البته بايد بدانيم هيچ چيز جاي مسواك زدن به موقع و استفاده صحيح از نخ دندان را نمي گيرد.

ادامه مطلب ...

ساده‌ترين روش‌ها براي خوشبوکردن دهان

بوي بد دهان در کنار پايين‌ آوردن شخصيت اجتماعي شما مي‌تواند نشان‌ دهنده بيماري‌هاي دهان و دندان مانند عفونت‌ها باشد. براي از بين بردن اين بو بايد نکاتي را رعايت کنيد.
در مواقعي که اين بوي بد از بيماري‌ها نشان داشته باشد بايد سريعا به پزشک مراجعه کنيد اما در ديگر موارد راههايي وجود دارد که اين بوي بد را از بين ببريد که در ادامه به برخي از اين راهها اشاره مي‌کنيم:
آب بنوشيد
يکي از دلايلي که باعث به وجود آمدن بوي بد دهان مي‌شود اين است که باکتري‌هاي دهان شما پروتئين غذايي را مي‌شکنند. اين باکتري‌ها از اکسيزني که در آب وجود دارد فراري هستند؛ پس بهترين راه براي از بين بردن بوي بد نوشيدن مقدار زيادي آب است.

ادامه مطلب ...

ژنژيويت و التهاب لثه

التهاب لثه
رنگ طبيعي دندان هاي افراد مختلف، با هم تفاوت دارد. اگر از رنگ دندان خود راضي نيستيد، نخست سعي کنيد به خاطر بياوريد که آيا دندان هاي شما از ابتدا (زماني که به ياد مي آوريد) همين رنگي بوده است يا اين که بعد ها به مرور رنگ آن تغيير کرده. استفاده از مواد رنگي مانند چاي و قهوه، و سيگار کشيدن باعث ايجاد رنگ روي دندان مي شود. براي کاهش اين عارضه، مي بايست از مسواک و خمير دندان به طور منظم استفاده کرد. در صورتي که رنگ تشكيل شده روي دندان با مسواک از بين نمي رود، دندانپزشک با بروساژ مي تواند آن را اصلاح کند.

ادامه مطلب ...

بهداشت دهان و کودکان :

آیا نیازی هست که دندانهای شیری کودکان نیز تمیز و پاک شوند؟
با روئیدن و ظهور دندان در دهان ، پلاک میکربی نیز برروی آن تشکیل گردیده و شروع به تخریب و ایجاد پوسیدگی می کند پس بهداشت دهان کودک با رویش اولین دندان شیری آغاز می شود.
چگونه؟ خیلی ساده! با استفاده از یک تکه گاز زخم بندی با پارچه تمیز ملایمت و آرامی دندان را تمیز و پلاک دندانی را از روی آن بردارید.
در صورتی که کودک شما از شیشه استفاده می کند باید بدانید که اگر در هنگام خواب نیز عادت به مکیدن سر شیشه دارد ، به علت آنکه مایع درون شیشه دارای مواد قندی است این قند توسط میکربهای دهان تجزیه و به اسید تبدیل می شود و این اسید نیز بر روی دندان شیری اثر کرده و موجب پوسیدگی می شود ، پس:

ادامه مطلب ...

درمان زیبایی چیست؟

درمان زیبایی دندان
این روزها «دندانپزشک زیبایی» در جاهای زیادی دیده می شود و شاید تا به حال این سوال برای تان به وجود آمده باشد که این اصطلاح چه معنایی دارد؟ مسلما زیبایی دندان ها در زیبایی چهره به شدت تاثیر دارد کسی که دندان هایی سفید و یک دست داشته باشد با هر لبخندی صورتش زیباتر می شود چون دندان های او همچون نگین هایی در صورت او به نظر خواهند آمد. 
اصلاح طرح لبخند یعنی چی؟
در صورت، یک سری اندازه های مشخص وجود دارد مثل: ارتفاع صورت، فاصله بین ۲ مردمک چشم، سایز بینی و لب، اندازه گوشه لب که در اصلاح طرح لبخند می کوشند؛ این اندازه ها را با ساختار دندان ها هماهنگ کنند، مثلا وقتی فرد می خندد در لب های پایین یک انحنا به وجود می آید و لب های فک بالا باید با این انحنا تطابق داشته باشند.

ادامه مطلب ...

دندان قروچه یا سائیدن دندانها :

دندان قروچه ( Bruxism ) یا سائیدن دندانها، Clenching  یا فشار عمودی دندانها وبستن مداوم یا متناوب فکین : گاهی بیماران اظهار می کنند که دندانهایشان در خواب به گفته اطرافیانشان صدا میدهد و بدون اینکه علت آنرا بدانند یا در صدد رفع آن باشند خیلی بی تفاوت از کنار آن می گذرند. دندان قروچه کردن غالباً بدون وجود یک نارسایی عصبی و یا بروز هر گونه ضایعه ای اتفاق می افتد و این پدیده ای است که در اشخاص سالم نیز دیده می شود. 
افرادی که دندان قروچه می کنند را می توان به دو دسته تقسیم کرد :
1- افرادی با فشارهای عصبی و اضطراب.
 2- افرادی که بدون فشارهای عصبی دندان قروچه دارند.

ادامه مطلب ...

بارداری و دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان شما که بخش مهمی از سلامت کلی شماست و عادات خوب بهداشت دهان و دندان، نه تنها کمک به پیشگیری از مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می کند، بلکه بر سلامت جنین نیز تاثیر می گذارد.
رژیم غذایی در دوران بارداری و بهداشت دهان و دندان:
داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار صحیح از مواد غذایی، برای تغذیه شما و کودکتان لازم است. آنچه شما در طول نه ماه بارداری می خورید، بر رشد جنین به ویژه دندانها تاثیرگذار است.
دندان کودک شما بین ماه سوم و ششم بارداری شروع به رشد می کند، پس از این جهت مهم است که مقادیر کافی از مواد غذایی به خصوص کلسیم، پروتيین، فسفر و ویتامین های A و C و D را دریافت کنید.

ادامه مطلب ...

آیا جویدن آدامس مفید است؟

جويدن آدامس هاي بدون قند (sugar free) به خصوص بعد از غذا خوردن، نه تنها به دندان ها هیچ آسیبی نمی رساند بلکه مي تواند در پيشگيري از ايجاد پوسيدگي دندان ها مفيد باشد.

این عمل به 3 طريق زیر اتفاق می افتد:

1- محيط دهان بعد از غذا خوردن خاصيت اسيدي پيدا مي كند و در چنين محيطي زمينه براي پوسيدگي دندان ها مساعد مي شود. آدامس هاي بدون قند مي توانند اين محيط اسيدي را خنثي كنند و اين خود مانع از ايجاد پوسيدگي در دندان ها مي شود.

ادامه مطلب ...

حساسيت دندان به چه معناست ؟

معمولاًحساسيت دندان (كه حساسيت شديد عاج دندان نيز ناميده مي شود) مي تواند به صورت ناراحتي دندان به طور دائم، يا درد پس از خوردن غذاي سرد، نوشيدن مايعات سرد يا تنفس هواي سرد نمايان شود .
تحليل لثه ها
معمولاً مشكل از زماني آغاز مي شود كه لثه ها تحليل پيدا مي كنند. لثه ها، ريشه هاي دندان را مي پوشانند ودرجلوگيري از نفوذ تحريك كننده ها به منافذ عاج دنداني كمك مي كنند. لثه ها مانند يك پوشش محافظ ريشه هاي دندان را مي پوشانند؛ با تحليل لثه ها، ريشه هاي زيرين دندان ها بدون محافظ مي مانند. مشاوره با دندانپزشك راجع به شناسايي دليل وتوصيه بهترين راه درمان بسيار مهم است .

ادامه مطلب ...

علل بوی بد دهان

فکر ميکنم تاثير نامطلوبی که بوی بد دهان در شخصيت يک فرد مي گذارد با هيچ چيز قابل مقايسه نباشد. خاطره بدی که از فردی که بوی دهان بدی ازش ديديد شايد ماهها در ذهنتان بماند يا شده که احساس کنيد که خودتان دهانتان بو مي دهد آيا در اين صورت مي توانيد با يک شخصيت معتدل و سالمی با اطرافيان ارتباط بر قرار کنيد؟ مطمعناً پاسخ منفی است. اين مسائل باعث شد که در يک مقاله جداگانه به اين موضوع بپردازم.

ادامه مطلب ...